Antarktida

Když 27. ledna 1820 mořeplavec Fabian Gottlieb von Bellingshausen spatřil jako první člověk břehy Antarktidy, ukončil tím stovky let dlouhé hledání jižního superkontinentu. Kvůli ledovému krunýři obklopujícím Antarktidu a její pobřeží ale trvalo ještě dalších 75 let, než na Antarktidu poprvé vstoupila lidská noha. Dnes, po více než sto letech od této události, představuje Antarktida stále jednu z nejméně probádaných oblastí a jedno z posledních míst na zemi, kde najdeme skutečně panenskou přírodu zcela prostou lidské civilizace. Je to kontinent superlativů – nejenom nejstudenější, ale také největrnější, nejsušší a s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou. Obrovské plovoucí ledovce, hory zvedající se přímo z moře, velryby, nebojácní tučňáci, lvouni a tuleni, vědecké polární stanice i historické základny polárních objevitelů – to vše vytváří neskutečnou atmosféru, kterou můžete zažít jenom zde. Návštěva tohoto křehkého ekosystému vám také poskytne přímou konfrontaci s některými tématy, jako jsou například globální změny klimatu nebo ochrana velryb – zájezd na Antarktidu tak představuje unikátní zážitek i poučení zároveň.

Zájezdy do destinace Mám dotaz

 

Fotosafari
Antarktická zvířata se díky absenci přirozených nepřátel nebojí, tuleně nebo tučňáky tu můžete na Antarktidě fotit doslova z pár metrů.
Tučňáci
Ze 17 druhů tučňáků jich 7 hostí Antarktida a přilehlé subantarktické ostrovy. Jejich celkový počet v Antarktidě se odhaduje na 40 milionů. 
Konvergence
Masa Jižního oceánu, který oblévá Antarktidu, ohraničuje tzv. antarktická konvergence, sahající přibližně k 60. st. jižní šířky.
Antarctic treaty
Antarktida je zemí nikoho – je spravována na základě mezinárodní dohody “Antarctic treaty” (Antarktická dohoda), zajišťující, že zůstane bez válek, nukleárních materiálů a bude naprosto nezávislá.
Ledovce
Víte, že Antarktické ledovce obsahují 80% veškerých světových zásob sladké vody? Pokud by všechen led na Antarktidě roztál, hladina oceánu by stoupla o 65m!

 

Co zde můžete vidět:


Zájezd na Antarktidu můžete zahájit na Novém Zélandu, v Austrálii nebo v Jižní Africe, naprostá většina lodí však vyplouvá z argentinského města Ushuaia. Hlavní výhodou tohoto přístavu je relativní blízkost Antarktidy, plavba přes Drakeovu úžinu na Antarktický poloostrov odtud trvá v průměru jen dva dny. Většina návštěvníků volí klasický zájezd na Antarktidu v délce 11–12 dnů. Při tomto programu budete mít zhruba 6-7 dnů na průzkum antarktického pobřeží a Antarktický poloostrov a k tomu se ještě zastavíte na přilehlém souostroví Jižní Shetlandy. Navštívíte nádherné zaledněné zátoky, kolonie tučňáků či polární základny; můžete vyzkoušet mořský kajaking, uskutečnit výstup na vrchol nebo tábořit na pobřeží.  Delší plavba na Antarktidu navíc zahrnuje do itineráře ostrovy Jižní Georgie, Jižní Orkneje, Falklandy, případně Weddellovo moře. Tyto plavby trvají většinou 18–20 dní a bonusem jsou například obrovské kolonie tučňáků patagonských. Na Antarktidu se můžete vydat i letecky, tato varianta je však dražší a velmi závislá na počasí. Zájezdy z Nového Zélandu trvají přibližně 30 dní a navštívíte Rossovo moře, Rossův šelf a subantarktické ostrovy.

 

Rozloha: 14 000 000 km²
Nejvyšší bod: 5 140 m n. m. (Vinson Massif)
Počet obyvatel:  cca 1000
Hustota obyvatelstva: 0,0000714 ob./ km²
Teplotní rekord –89,4 °C

 


Zájezdy z této destinace: